Školský poriadok
SPOJENÁ ŠKOLA, Ostredková 10, 821 02 Bratislava
VNÚTORNÝ PORIADOK ŠKOLY
Preambula
Spojená škola, Ostredková 10 v Bratislave, je výberovou strednou školou, ktorú si žiak zvolil dobrovoľne, a preto je povinný riadiť sa jej pravidlami a vnútorným poriadkom.
V záujme naplnenia práva na vzdelanie škola zabezpečí vnútorný chod školy, organizáciu života študentov a podmienky pre optimálne medziľudské vzťahy tak, aby čas strávený v škole i na tréningoch bol efektívne využitý z hľadiska vzdelávania a trénovania, aby bol aj časom príjemne stráveným rovnako žiakmi i učiteľmi.
Škola bude dôsledne dodržiavať Deklaráciu práv dieťaťa a iné platné dokumenty vo vzťahu k žiakom, učiteľom i ostatným zamestnancom školy.
Vnútorný poriadok školy vychádza z vyhlášky Ministerstva školstva, mládeže a športu Slovenskej republiky zo dňa 30. januára 1991 číslo 80/1991 Zb. o stredných školách.
I. Práva žiakov
Každý žiak školy má právo:
- Byt' rešpektovaný ako suverénna osobnosť.
- Komunikovať s nadriadenými, t.j. s členmi pedagogického zboru resp. ďalšími pracovníkmi školy v duchu zásad humanity a demokracie.
- Na kvalitné vyučovanie v danom predmete alebo v tréningovom procese.
- Vysloviť svoj názor a klásť otázky k preberanej téme.
- Na objektívne hodnotenie a posúdenie svojich študijných, pracovných a športových výsledkov.
- Na zdôvodnenie klasifikácie a analýzu chýb pri písomných a ústnych odpovediach.
- Vyjadriť slušným a kultúrnym spôsobom svoj názor na hodnotenie a pracovný postup pedagóga.
- Nebyť zaťažovaný osobnými a pracovnými problémami pedagóga.
- Poznať dôvod, pre ktorý nie je, resp. nebola akceptovaná jeho požiadavka, prípadne ospravedlnenie.
- Vybrať si voliteľné predmety a nepovinné predmety z ponúkanej škály, resp. svojím záujmom iniciovať i zriadenie ďalších - podľa možnosti školy a počtu prihlásených žiakov.
II. Povinnosti žiakov
- Žiak je povinný zúčastňovať sa vyučovacieho a tréningového procesu podľa rozvrhu vyučovania, resp. schváleného tréningového plánu alebo úpravy študijného plánu. Na vyučovanie a na tréning prichádza včas. Ak sa žiak nemôže zúčastniť vyučovacieho alebo tréningového procesu pre vopred známy dôvod, je povinný požiadať o uvoľnenie triedneho učiteľa alebo trénera.
- Z 1 vyuč. hodiny alebo 1 tréningovej jednotky uvoľňuje - príslušný vyučujúci resp. tréner.
- Z viacerých hodín, najviac z 1 dňa uvoľňuje - triedny učiteľ.
- Z viacerých dní uvoľňuje - výlučne riaditeľ školy.
V prípade vopred nepredloženého písomného vyžiadania športovým zväzom, klubom alebo rodičmi bude neúčasť na vyučovaní alebo tréningu kvalifikovaná ako neospravedlnená. - Najneskôr do 48 hodín sú rodičia povinní oznámiť dôvod neprítomnosti dieťaťa v škole triednemu učiteľovi a na tréningovom procese osobnému trénerovi. Každú neúčasť na vyučovaní alebo tréningovom procese je potrebné hodnoverne doložiť hneď pri nástupe na vyučovací a tréningový proces.
- Žiak navštívi lekára na základe písomného odporúčania rodiča, triedneho učiteľa, osobného trénera alebo vychovávateľa v domove mládeže. Dátum, čas odchodu od lekára je treba potvrdiť v absenčnom zošite.
- Prvé tri oneskorené príchody na vyučovanie alebo na tréning sa budú považovať za 1 neospravedlnenú hodinu. Následne každý ďalší oneskorený príchod je kvalifikovaný ako neospravedlnená hodina.
- Žiak je povinný pri príchode do budovy školy zaregistrovať sa preukazom žiaka ISIC na terminále, ktorý sa nachádza pri vstupe.
- Žiak je povinný udržiavať poriadok v triede, v šatni, v budovách školy a jej okolí, na športových objektoch a v domove mládeže. Úmyselné poškodenie majetku v týchto priestoroch je povinný zákonný zástupca žiaka nahradiť.
- Po príchode do budovy sa žiak prezuje (nie do športovej obuvi). Vyžaduje sa vhodné oblečenie. Prísne sa zakazuje nosenie čiapok a šiltoviek vo všetkých priestoroch školy, vrátane školskej jedálne.
- Je zakázané nosiť tašky do školskej jedálne alebo ich nechať pohodené pri schodoch jedálne resp. v šatni. Žiaci si nechávajú tašky v triede, kde končia vyučovanie pred obedom. Učiteľ triedu uzamkne.
- V priestoroch školy musia mať študenti mobilné telefóny nastavené na tichý režim, na začiatku vyučovacej hodiny musia byť mobilné telefóny a tablety vypnuté a odovzdané príslušnému vyučujúcemu. V prípade nedodržania bude telefón žiakovi odobratý a vrátený zákonnému zástupcovi.
- Žiak musí dodržiavať zásady životosprávy, nesmie fajčiť, požívať alkohol, drogy a iné omamné látky. Za porušenie týchto zásad môže byť vylúčený z radov žiakov školy.
- Rôzne formy šikanovania alebo hrubého správania sa voči spolužiakom budú predmetom prísneho potrestania až po vylúčenie z radov žiakov školy.
- Počas teoretického vyučovania, prestávok alebo obedňajšej prestávky je žiakom základnej školy zakázané opúšťať areál školy.
- Je zakázané prinášať do školy a športových objektov veci ohrozujúce život a zdravie, resp. veci, ktoré by mohli rozptyľovať pozornosť ostatných žiakov pri vyučovaní.
- Na základe písomného požiadania osobného trénera a so súhlasom rodičov a triedneho učiteľa môže byť žiakovi priznaný riaditeľom školy individuálny študijný plán na daný školský rok. V prípade výrazného zhoršenia v štúdiu, resp. nedodržiavania schváleného rozsahu, môže byť individuálny študijný plán na návrh triedneho učiteľa alebo osobného trénera zrušený.
III. Výchovné opatrenia
A. Pochvala triednym učiteľom
- za výborný prospech,
- za výborné športové výsledky na návrh trénera,
- za reprezentáciu školy v oblasti vedomostných súťaží a športu.
B. Pochvala riaditeľom školy- za výborný prospech – priemer 1, 00,
- za úspešnú medzinárodnú športovú reprezentáciu.
C. Pokarhanie triednym učiteľom- päť zápisov v triednej knihe,
- neplnenie povinností týždenníkov,
- za maximálne 3 neskoré príchody na vyučovanie a za menej ako 4 neospravedlnené hodiny.
D. Pokarhanie riaditeľom školy- šesť a viac zápisov v triednej knihe,
- za 4 až 6 neospravedlnených hodín,
- za opakujúce sa priestupky voči školskému poriadku,
- za úmyselné poškodzovanie školského zariadenia.
E. Podmienečné vyradenie/vylúčenie zo školy- neospravedlnená neúčasť na tréningovom procese,
- neplnenie výkonnostných kritérií,
- za šikanovanie a vydieranie,
- za dlhodobé zlé študijné výsledky,
- za 18 až 30 neospravedlnených hodín.
F. Vyradenie/vylúčenie zo školy- za viac ako 30 neospravedlnených hodín /podľa zváženia pedagogickej rady,
- za nesplnenie podmienok uložených pri podmienečnom vyradení/vylúčení zo školy.
G. Znížené známky zo správania za neospravedlnenú absenciu- uspokojivé (2) – 7 až 12 neospravedlnených hodín,
- menej uspokojivé (3) – 13 až 18 neospravedlnených hodín,
- neuspokojivé (4) – 18 a viac neospravedlnených hodín.
Porušenie vnútorného poriadku školy bude posudzované podľa závažnosti priestupku triednym učiteľom a vedením školy.
IV. Komisionálne skúšky, opakovanie ročníka
- Žiak bude klasifikovaný na základe výsledkov komisionálnej skúšky:
- keď koná rozdielovú skúšku,
- keď je skúšaný v náhradnom termíne (predĺžená klasifikácia z dôvodu reprezentácie),
- keď žiak alebo jeho zákonný zástupca požiada o preskúšanie,
- keď žiak na konci II. polroku daného školského roku neprospel najviac z dvoch predmetov,
- na základe rozhodnutia vyučujúceho, keď žiak vymešká v jednom polroku väčšie množstvo hodín z plánovaného počtu a nemá dostatočný počet známok.
Výsledok komisionálnej skúšky je pre žiaka konečný.
- Žiak, ktorý má na konci druhého polroku nedostatočný prospech najviac z dvoch predmetov, môže požiadať prostredníctvom zákonného zástupcu o vykonanie opravnej skúšky.
- Žiak, ktorý sa bez závažných dôvodov nezúčastní opravnej alebo komisionálnej skúšky, sa klasifikuje z predmetu, z ktorého mal vykonať opravnú alebo komisionálnu skúšku, známkou nedostatočný.
- Ak žiak neprospel a nezložil úspešne opravnú skúšku z predmetu, prípadne ak neprospel z viac ako dvoch predmetov, môže riaditeľ školy na žiadosť zákonného zástupcu povoliť opakovanie ročníka.
PaedDr. Zuzana Matoušková
riaditeľka školy
Bratislava 2.septembra 2021